Dlaczego żyły kabli wykonane są z miedzi?
Żyła kabla (ang. conductor of a cable) to część kabla przeznaczona do przewodzenia prądu. Mimo, że to wynalazek telefonu w roku 1876 stworzył zapotrzebowanie na przewody z wykorzystaniem miedzi, to używano jej już w instalacjach elektrycznych od czasu wynalezienia elektromagnesu i telegrafu (przyp. lata 20. XIX wieku).
Dlaczego to właśnie miedź stała się standardowym materiałem dla przewodów skręconych?
Co to znaczy przewodność prądu (konduktancja)? Jest to miara zdolności materiału na przewodzenie energii elektrycznej. Miara ta uzależniona jest od struktury atomowej danego przewodnika. Obok miedzi dobrymi materiałami przewodzącymi są również srebro, złoto i aluminium. Dlaczego miedź bije wszystkich na głowę?
Ponieważ oferuje wszystko to, co powinien mieć dobry materiał przewodzący. Nie dość, że jej struktura atomowa jest najlepiej dostosowana do przewodzenia prądu, to właściwości miedzi sprzyjają obróbce lutowaniem. Kable, gdzie jest wykorzystywana cechują się odpornością na zginanie oraz skręcanie, co wiąże się z wysoką trwałością przewodów. Nie możemy zapominać również o tym, że jest to najlepszy stosunek jakości do ceny.
Dlaczego nie używa się srebra, złota i aluminium?
Nawet pomijając fakt, że miedź ma zdecydowanie lepszą przewodność od srebra i złota, to używanie ich, jako materiałów przewodzących byłoby gigantycznie drogie.
Aluminium z kolei pod względem stabilności ustępuje miejsca na rzecz miedzi. Poza tym, bardzo szybko pokrywa się tlenkiem aluminium, który utrudnia przepływ prądu elektrycznego. Często następstwem są problemy związane ze stykiem (poziom rezystencji podnosi się), czego wynikiem jest wzrost temperatury i w konsekwencji trwałe uszkodzenie przewodu.
Przewody napowietrzne doceniają jednak ten materiał przewodzący i to właśnie z niego są wykonane, ponieważ aluminium cechuje mniejszą gęstość, a co za tym idzie bazujące na nim przewody mają mniejszą masę i ciężar. Takie przewody wykorzystywane są przede wszystkim w słupach wysokiego i średniego napięcia.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że miedź to metal, który można poddać w stu procentach recyklingowi i to bez żadnej straty na jakości tego materiału. Właściwości przewodzenia ciepła i energii elektrycznej nie zmieniają się nawet po wielokrotnym przetapianiu miedzi. Pamiętajmy o tym praktycznym i ekologicznym rozwiązaniu wyrzucając miedziane kable.