Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-03-11

Słownik popularnych pojęć audio cz. II

  • GŁOŚNIK

Głośnik jest przetwornikiem elektroakustycznym. Co to oznacza? Przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną, czyli odtwarza dźwięk zapisany w postaci elektrycznej. Układ elektromechaniczny głośnika działa w taki sposób, że membrana porusza się zgodnie ze zmianami pobudzającego sygnału elektrycznego. Z kolei taka poruszająca się membrana generuje falę akustyczną.

Potocznie głośnikiem nazywa się kolumnę głośnikową, która jest po prostu zespołem głośników zamkniętych w wspólnej obudowie.

 

  • ZAWIESZENIE GŁOŚNIKA

Zawieszenie jest elementem konstrukcyjnym głośnika. Po wewnętrznej stronie połączone jest z obwodem membrany, a po zewnętrznej do konstrukcji głośnika. Jedną z istotnych funkcji jakie spełnia jest to, że utrzymuje membranę we właściwej pozycji. Dzięki zawieszeniu wychylona membrana wraca do pozycji neutralnej.

 

  • MEMBRANA

Membrana drga pod wpływem fal dźwiękowych (mikrofon) lub wytwarza falę dźwiękową w wyniku pobudzania do drgań (głośnik). 

 

  • KARKAS

Karkas w głośniku to cylindryczny element konstrukcyjny, na którym nawinięta jest cewka głośnika. Cewka może być nawinięta na zewnętrznej stronie karkasu, z obu stron lub w ogóle może jej nie być, jak na przykład w słuchawkach. Funkcją karkasu jest połączenie pomiędzy membraną, a cewką w której powstaje siła, która wprawia w ruch cały układ drgający.

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 124 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Szybka wysyłka
2024-03-26
ok
pixel